Pavilon Löschner


Stavba ve švýcarském alpském stylu v minulosti sloužila jako plnírna lahví. Po rozsáhlé rekonstrukci, která si vyžádala více než 20 milionů korun, objekt obsadil čtvrté místo v soutěži o Stavbu Karlovarského kraje. To svědčí o tom, že budova dělá radost nejenom nám, ale i odborníkům.

V prostorách pavilonu bylo v červenci 2016 otevřeno muzeum stáčení minerální vody v Kyselce a značky Mattoni.

Pavilon Löschner byl postaven v roce 1907 podle projektu architekta Alfréda Bayera, který se inspiroval švýcarskou architekturou. Roubenou alpského střihu s vyřezávanými dřevěnými detaily měla v patře byt pro správce a v zadní části plnírnu lahví z bývalého Löschnerova pramene, který se v šedesátých letech dvacátého století přestal využívat.

Pramen a následně i pavilon dostal jméno podle rakouského lékaře narozeného v Čechách Josefa Viléma z Löschneru, který byl rektorem pražské lékařské univerzity a později se stal i osobním lékařem císaře Františka Josefa I.. Byl průkopníkem lázeňství v Čechách a vydal desítky publikací, ve kterých propagoval léčebné účinky minerálních pramenů v Čechách. Také díky němu se české lázně staly oblíbenou turistickou destinací pro evropskou šlechtu a později i širokou veřejnost.