Historický objekt Hotelu Praha v Kyselce zrekonstruován


25.6.2020

Mattoni 1873 a.s. dokončila několikaletou rekonstrukci historické budovy tzv. Hotelu Praha v Kyselce. K již dříve rekonstruovaným objektům v Kyselce, kterými jsou bytový dům Stallburg a pavilon Löschner s dnešním Muzeem Mattoni, tak přibyl další kompletně obnovený objekt. Hotel Praha byl opraven pod dohledem památkářů a nyní v něm budou působit IT specialisté české nápojové jedničky.

I když naše firma nyní podniká v osmi evropských zemích, zůstává pro nás karlovarský region a Kyselka domovem; místem, odkud jsme vzešli a o které chceme pečovat. Jsem rád, že jsme mohli rekonstrukcí Hotelu Praha přispět k obnově Kyselky. Spojili jsme tu historii s nejmodernějšími technologiemi, protože od června 2020 v něm sídlí IT centrum celé skupiny,“ říká Alessandro Pasquale, generální ředitel Mattoni 1873.

Rekonstrukce probíhala za neustálé konzultace s Národním památkovým ústavem v Lokti a odborem památkové péče Magistrátu města Karlovy Vary – od statického zajištění přes střešní konstrukci až po okna, dveře, použité izolace, barvu a strukturu fasády či štuky na fasádě.

Hotel Praha (do roku 1918 hotel Kronprinz na počest korunního prince Rudolfa, poté hotel Giesshübl) v Kyselce je typickou ukázkou provinčního hotelu s restaurací z doby výstavby kolem roku 1880. V dobách největší slávy Kyselky na sklonku 19. století patřil
k nejlepším zdejším adresám a měl velkou zahradní restauraci s kuželkovou dráhou, odpočinkovým altánem a krytou verandou.

Novodobá rekonstrukce proběhla ve dvou etapách, za stálých konzultací s orgány památkové péče. V první fázi (2013) byl dům staticky zajištěn, konstrukce střechy byla obnovena v původním reliéfu včetně vikýřů a kompletně byl zrekonstruován i střešní plášť. U střešního krovu se použilo maximum z původní historické konstrukce. Ve druhé fázi (2018-2020) byly kompletně rekonstruovány interiéry i exteriéry. Vnitřní instalace jsou kompletně nové, ovšem s maximálním respektem k dochovaným původním konstrukcím. Fasáda byla kompletně obnovena a doplněna o chybějící prvky. V přízemí se nacházejí technické prostory, zázemí a sklady, vše mechanicky i elektronicky zabezpečené, o patro výš jsou kancelářské prostory pro 10 pracovníků.

Při rekonstrukci Hotelu Praha se využily takové technologie, aby se z budovy stal tzv. pasivní dům, tj. její energetické nároky byly co nejnižší. Zejména šlo o speciální technologii vnitřní izolace (systém Remers) na pohledové straně objektu, plně
v souladu s požadavky památkářů.

O Mattoni 1873

Mattoni 1873, skupina kolem mateřské společnosti Mattoni 1873 a. s. (do 31. 1. 2020 Karlovarské minerální vody, a.s.) je největším distributorem nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Ambicí skupiny je přinášet díky skvělým značkám a úspěšné tradici lidem do života osvěžení, nyní i v budoucnu.

Kořeny skupiny sahají do roku 1873, ke karlovarskému rodákovi Heinrichu Mattonimu. Novodobé kapitoly se začaly psát v 90. letech díky výrazným investicím nových majitelů, italské rodiny Pasquale.

V ČR vyrábí skupina vedle tradiční minerální vody Mattoni také pramenitou vodu Aquila a minerální vody Magnesia, Poděbradka, Dobrá voda a Hanácká Kyselka; dále značky nealkoholických nápojů Pepsi, Mirinda, 7UP, Schweppes, Gatorade, Mountain Dew, a další. Distribuuje také snacky značky Lay’s.

Své produkty v současné době Mattoni 1873 vyváží do téměř 20 zemí světa a jako mateřská společnost vlastní zahraniční značky minerálních vod v Rakousku, Maďarsku a Srbsku. V Bulharsku, Slovensku a Maďarsku je Mattoni 1873 výhradním výrobcem a distributorem nealkoholických nápojů značek firmy PepsiCo. Ve všech zemích, kde skupina operuje, zaměstnává na 3 350 zaměstnanců.

Mattoni 1873 se významně podílí na kulturním, sportovním a společenském životě. Podporuje také projekty spojené s ochranou přírody a otázkou ekologie. Mattoni 1873 je členem Asociace společenské odpovědnosti (A-CSR), největší iniciativy společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN v Česku. Také je zakladatelem iniciativy Zálohujme.cz, která usiluje o dlouhodobou udržitelnost nápojového odvětví prostřednictvím lokální recyklace PET lahví a plechovek. Další zajímavé informace o společnosti naleznete na Twitteru @Mattoni1873, Facebooku @Mattoni1873 a LInkedIn.

Kontakt pro média

Andrea Brožová, PR manažer
Mattoni 1873
Telefon: 721 150 737
E-mail: andrea.brozova@mattoni.cz