Hotel Praha


Rekonstrukce bývalého hotelu Praha v Kyselce-Radošově proběhla ve dvou etapách pod dohledem Národního památkového ústavu. V první fázi (2013) byl dům staticky zajištěn, konstrukce střechy byla obnovena v původním reliéfu včetně vikýřů a kompletně zrekonstruován byl i střešní plášť. Při rekonstrukci střešního krovu bylo použito maximum z původní historické konstrukce.

Ve druhé fázi (2018-2020) byly kompletně rekonstruovány interiéry i exteriéry objektu. Od léta 2020 v něm sídlí IT centrum společnosti Mattoni 1873, takže se zde snoubí historie s nejmodernějšími technologiemi.

Hotel Praha vznikl v druhé polovině devatenáctého století v průběhu rozsáhlé výstavby po tom, co se Heinrich Mattoni rozhodl, že pouze vývoz místní kyselky nestačí a začal s výstavbou rozsáhlého lázeňského areálu s lázeňskými domy, kolonádami, promenádními cestami altánky a vyhlídkových míst na lázně a Ohři.

V té době vznikl i Hotel Praha, tehdy ještě s názvem Korunní princ Rudolf, na počest syna císaře Františka Josefa I. Jde o typickou ukázkou provinčního hotelu s restaurací z doby výstavby kolem roku 1880. V dobách slávy Kyselky na sklonku 19. století patřil k nejlepším adresám v Kyselce, měl velkou zahradní restauraci s kuželkovou dráhou, odpočinkovým altánem a krytou verandou.

Revitalizace budov Mattoni v Kyselce, 2013