Kyselka: Část Ottova pavilonu vystavena v Praze


19.11.2013 - Tisková zpráva

Praha 19. listopadu 2013 – Po úspěšném představení restaurované stropní skleněné vitráže kopule Ottova pavilonu v Lázních Kyselka v minulém měsíci nalezne toto dílo nové dočasné útočiště v Praze. Vystaveno bude až do konečné instalace v rekonstruovaném Ottově pavilonu prozatím v prostorách sídla společnosti Karlovarské minerální vody v pražském Trauttmannsdorfském paláci, následně pak v muzeu Mattoni v Kyselce v objektu Löschnerova pavilonu.

„Úplné restaurování důležitého stavebního prvku Ottova pavilonu je symbolickým krokem v obnově minulé slávy Lázní Kyselka a hmatatelným důkazem zásadních změn v Kyselce,“ uvedl Vladimír Lažanský, předseda správní rady o.p.s. Lázně Kyselka. „Trochu atypicky začínáme od stropu, ale důležité je, že již nyní můžeme na vitráži prokázat, že to s obnovou lázeňského komplexu myslíme vážně,“ dodal.

Prvotním úkolem pracovníků o.p.s. bylo dohledat co největší počet chybějících fragmentů vitráže. To se částečně podařilo v objektu Ottova pavilonu. Zbývající části byly nalezeny v muzeu v Karlových Varech, kde zůstaly po výstavě Hvězdné nebe nad Kyselkou. Po detektivní práci se řediteli o.p.s. Lázně Kyselka Miroslavu Peroutovi podařilo tyto fragmenty dohledat v lapidáriu muzea v Karlových Varech

Během restaurování se restaurátoři potýkali s celou řadou problémů. K dosažení hloubky vyobrazených postav a dosažení efektu jejich zvýraznění v prostoru bylo nutno aplikovat barvy z obou stran skleněných výplní vitráže. Malby z jedné strany obsahovaly více vrstev, jejichž obnova a záchrana byla velmi náročná. Chybějící kusy skla byly pro zachování autenticity získávány až z německého Waldsassenu, kde je výroba historického skla odpovídající době vzniku vitráže.

Celá restaurátorská práce trvala více než 7 měsíců. Hodnota restaurátorských prací je 200 000 korun. Včetně souvisejících nákladů lze celkové náklady na vitráž vyčíslit částkou 250 000 Kč. Na jejich úhradu byly využity dary donátorů o.p.s. Lázně Kyselka, zejména společností BAU-STAV a.s., BOLID – M s.r.o., Karlovarské minerální vody a Karlovarský kraj. Osobním vkladem přispěl rovněž pan Alessandro Pasquale, který na restaurování vitráže poskytl částku získanou jako náhradu nákladů řízení v rámci úspěšného sporu s ASORKD na ochranu osobnosti.