Pozitivní vývoj v Kyselce na blogu iDNES.cz


23.11.2012

Se souhlasem redakce idnes.cz i autora přinášíme blog Mgr. Šindeláře z 12. listopadu, kterým reaguje na založení o.p.s. Lázně Kyselka a novou perspektivu budov v bývalých lázních.

MATTONI – ALLA SALUTE!

Autor textu s Dr. Rudolfem Mattonim.

V únoru loňského roku, přesněji 21. února 2011, jsem na svém blogu zveřejnil článek „Mattoni pije Korunní“, který se netýkal ani tak konzumace minerálních vod, jako spíše neutěšeného stavu budov nacházejících se v obci Kyselka v Karlovarském kraji, které tvoří areál bývalých Lázní Kyselka. V uvedeném článku jsem kritizoval společnost Karlovarské minerální vody, a.s. zato, že se coby vlastník zhruba 1/3 historických objektů nechává kulturní památky bývalých Lázní Kyselka chátrat… Svůj nesouhlas s tehdejším přístupem společnosti Karlovarské minerální vody, a.s. jsem vyjádřil i tím, že jsem veřejně prohlásil, že jako spotřebitel bojkotuji výrobky uvedené společnosti.

Za ty skoro dva roky, co uplynuly od zveřejnění uvedeného článku na mém blogu, se toho hodně změnilo.

Společnost Karlovarské minerální vody, a.s., kterou navenek reprezentuje generální ředitel pan Alessandro Pasquale, začala s rekonstrukcí některých nejvíce ohrožených objektů. Uvedená společnost je jedním ze zakladatelů nové obecně prospěšné společnosti, a to společně s Dr. Rudolfem Mattonim, potomkem slavného zakladatele lázní – „dravce“ Heinricha Mattoniho. Dalším zakladatelem obecně prospěšné společnosti je Ing. Vladimír Lažanský, který má bohaté praktické zkušenosti s rekonstrukcí zámku Chyše. Tato obecně prospěšná společnost se zakládá za jediným účelem – záchrana Lázní Kyselka.

V tuto chvíli jsou činěny kroky směřující k ochraně našeho společného historického kulturního dědictví v Kyselce. Nechci a nebudu se vyjadřovat k tomu, proč to tak dlouho trvalo, kdo může za téměř dokonanou zkázu Lázní Kyselka, a z jakého důvodu společnost Karlovarské minerální vody, a.s. začala hrát aktivní roli v boji o záchranu lázní. Nechci a nebudu se dívat zpět do minulosti. Pokud se jedná o záchranu Lázní Kyselka, je pro mě budoucnost důležitější.

Asi nejznámější čínský filosof Lao-c´ kdysi pravil: „Poznej vždy správný okamžik, kdy je třeba zaujmout patřičný postoj…“.

Myslím si, že ten okamžik pro mě nastal právě teď. Dnešním dnem končím svůj osobní spotřebitelský boj se společností Karlovarské minerální vody, a.s.

Věřím panu Pasquale, že to se záchranou Lázní Kyselka myslí skutečně vážně, věřím panu Lažanskému, že je svými zkušenostmi a znalostmi schopen výrazně přispět k záchraně Lázní Kyselka, a v neposlední řadě věřím Rudimu Mattoni, který se společného projektu na záchranu lázní bude osobně účastnit a svým jménem jej bude zaštiťovat.

Čas boje skončil, nastává čas spolupráce.

Pánové, pozvedám sklenku plnou vychlazené perlivé Mattonky, a připíjím na budoucnost Lázní Kyselka. Alla Salute!